How did Pennsylvania’s top soccer teams fare on Friday, November 18?

Below is a quick look at how the senior high school football teams performed on Friday, November 18th. PennLive will continue to update Saturday games once they are final.

CLASS 6A

Rank – Team – District – Record – Result

1. St. Joseph’s preparation (12) – 8-1 – Sat towards the northeast (8-2), noon

2. Garnet Valley (1) – 12-0 – W, No. 8 Downingtown East 28-17

3rd State College (6) – 12-0 – W, McDowell 57-50 (3OT)

4.North Allegheny (7) – 10-1 – Sat v Pitsburgh CC (7-4), 6th

5. Harrisburg (3) – 9-2 – W, ​​no. 6 Central York 44-7

6. Central York (3) – 10-2 – L, No. 5 Harrisburg 44-7

7. Perkiomen Valley (1) – 11-2 – L, Central Bucks West 14-13

8. Downingtown East (1) — 9-4 – L, No. 2 Garnet Valley 28-17

9. Bethlehem Freedom (11) — 10-3 – L, No. 10 Parkland 35-10

10. Parkland (11) – 9-4 – W, ​​No. 9 Bethlehem Freedom 35-10

CLASS 5A

Rank – Team – District – Record – Result

1. Upper Dublin (1) – 13-0 – W, no. 9 Plymouth-Whitemarsh 30-0

2. Exeter Township (3) – 12-0 – W, ​​North York 21-7

3. Imhotep Charter (12) – 7-2 – Sat. vs. No. 6 Roman Catholic, 4th

4. Strath Haven (1) – 12-1 – L, West Chester Rustin 28-27

5. Cathedral Prep (10) – 8-2 – idle

6. Roman Catholic (12) — 8-2 – Sa. vs. No. 3 Imhotep Charter, 4th

7. Solanco (3) – 11-1 – L, Cocalico 32-8

8. Upper St Clair (7) — 10-2 – Sat about No. 10 Pine-Richland, noon

9. Plymouth-Whitemarsh (1) – 10-3 – L, No. 1 Upper Dublin 30-0

10. Pine Richland (7) — 9-3 – Sat about No. 8 Upper St. Clair, noon

CLASS 4A

Rank – Team – District – Record – Result

1. Aliquippa (7) – 11-0 – W, ​​no. 7 McKeesport 42-7

2. Bishop McDevitt (3) – 10-1 – W, Twin Valley 47-3

3. Jersey Shore (4) – 12-1 – L, Allentown CC 38-31

4.Meadville (10) – 11:1 – Sat vs. Juniata (8-3), 5

5. Central Valley (7) – 11-1 – W, Thomas Jefferson 19-0

6. Manheim Central (3) — 11-1 – W, No. 9 Lampeter-Strasbourg 42-7

7. McKeesport (7) – 11-2 – L, No.1 Aliquippa 42-7

8. Bonner-Prendergast (12) – 10:1 – Sat vs. Interboro (10-2), 1st

9. Lampeter-Strasbourg (3) — 9-3 – L, No. 6 Manheim Central 42-7

10. Crestwood (2) – 12-1 – W, Valley View 12-7

CLASS 3A

Rank – Team – District – Record – Result

1 Wyoming (3) – 11-0 – Sat vs. No. 7 West Perry, 1

2. Danville (4) – 12-0 – W, No. 4 Loyal Socks 41-20

3. Belle Vernon (7) – 9-2 – W, No. 8 Freeport 42-0

4. Loyalsock (4) — 11-2 – L, No. 2 Danville 41-20

5. Avonworth (7) – 11-1 – W, Shady Side Academy 35-0

6. Northwestern Lehigh (11) – 11-2 – W, No. 9 North Schuylkill 34-14

7.Westperry (3) — 11-1 – Sat. at No. 1 Wyomissing, 1

8. Freeport (7) – 10-2 – L, No. 3 Belle Vernon 42-0

9. North Schuylkill (11) – 10-3 – L, No. 6 Northwestern Lehigh 34-14

10. Central Martinsburg (6) – 11-2 – W, Clearfield 35-6

CLASS 2A

Rank – Team – District – Record – Result

1.Farrell (10) – 9-1 – Sat. vs. No. 8 Sharpsville, 7th

2. Mount Carmel (4) – 12-1 – L, No. 10 Southern Columbia 48-18

3. Lakeland (2) – 12-1 – L, Executive Education 42-15

4. Steel Valley (7) – 11-0 – W, Neshannock 32-17

5. Beaver Falls (7) – 11-1 – W, no. 7 Sto-Rox 54-16

6. Westinghouse (8) – 12-0 – W, Central Clarion 44-8

7. Sto-Rox (7) – 9-3 – L, No. 5 Beaver Falls 54-16

8. Sharpsville (10) – 9-2 – Sat. at No. 1 Farrell, 7

9. Trinity (3) – 9-4 – W, West Catholic 24-0

10. Southern Columbia (4) — 10-3 – W, No. 2 Mount Carmel 48-18

CLASS 1A

Rank – Team – District – Record – Result

1st Canton (4) – 11-1 – idle

2. Steelton Highspire (3) – 10-1 – Sa. against Windber (11-1), 1

3. Bishop Canevin (7) – 12-1 – W, ​​no. 7 South Side Area 49-21

4.Reynolds (10) – 10-1 – Sat. against No. 5 Eisenhower, 1

5. Eisenhower (10) – 11:0 – Sat vs. No. 4 Reynolds, 1

6.Northern Lehigh (11) — 11-1 – Sat. vs. Lackawanna Trail (8-4), 1

7. South Side Area (7) — 11-2 – L, No. 3 Bishop Canevin 49-21

8. Penn’s Manor (6) — 11-1 – Sa vs. No. 10 Northern Cambria

9. Port Allegany (9) – 11-1 – W, Brockway 21-14

10. North Cambria (6) — 9-3 – Sat against No. 8 Penns Manor

Follow Eric Epler on Twitter – @threejacker

Source